Anthology Film Archives
Film Calendar
Buy Tickets
Programs
Essential Cinema
Premieres/Revivals
Retrospectives
Series
Special Screenings
AFA Preservations
New Filmmakers
Upcoming Rentals & Festivals
DCP Specifications
Video File Exhibition Specs
Expansion
Membership
Mailing List
Directions
Film Screenings
/
Film Calendar
Month View
List View
March 2024
QUARTERLY PDF
|
RSS
Filter by Program
Essential Cinema
Premieres/Revivals
Retrospectives
Series
Special Screenings
AFA Preservations
New Filmmakers
Sunday
Monday
Tuesday
Wednesday
Thursday
Friday
Saturday
1
7:30 PM
KEN JACOBS – FROM ORCHARD STREET TO THE MUSEUM OF MODERN ART
2
5:00 PM
EC: THE GENERAL
7:30 PM
KEN JACOBS – FROM ORCHARD STREET TO THE MUSEUM OF MODERN ART
3
5:00 PM
EC: THE GENERAL
7:30 PM
KEN JACOBS – FROM ORCHARD STREET TO THE MUSEUM OF MODERN ART
4
7:00 PM
AFTERIMAGE NO. 1, PGM 1: BRITISH SOUNDS (intro by Simon Field on Mon, Mar 4!)
9:00 PM
AFTERIMAGE NO. 1, PGM 2: THE BIG FLAME
5
7:00 PM
AFTERIMAGE NO. 2: MARE'S TAIL
6
7:00 PM
AFTERIMAGE NO. 3: BLOOD OF THE CONDOR
7
7:00 PM
AFTERIMAGE NO. 4: FOR A NEW CINEMA: HOLLIS FRAMPTON / PAUL SHARITS
9:00 PM
AFTERIMAGE NO. 5: SECRET BEYOND THE DOOR
8
6:30 PM
AFTERIMAGE NO. 6: PENTHESILEA
7:30 PM
OFF FRAME (aka REVOLUTION UNTIL VICTORY)
9:15 PM
AFTERIMAGE NO. 7: KRISTINA TALKING PICTURES
9
4:00 PM
AFTERIMAGE NO. 8/9, PGM 1: THE BIRTH OF A NATION (Klaus Wyborny)
5:30 PM
THE UPPER GATE
6:00 PM
AFTERIMAGE NO. 8/9, PGM 2: PERSPECTIVE CORRECTION
8:00 PM
KINGS AND EXTRAS: DIGGING FOR A PALESTINIAN IMAGE
8:30 PM
AFTERIMAGE NO. 10: THE HYPOTHESIS OF THE STOLEN PAINTING
10
4:00 PM
AFTERIMAGE NO. 11: SIGHTING SNOW
5:00 PM
OFF FRAME (aka REVOLUTION UNTIL VICTORY)
6:00 PM
AFTERIMAGE NO. 12: IMAGINING OCTOBER + BORDERLINE (intro by Simon Field on Sun, Mar 10!)
7:30 PM
THE UPPER GATE
8:30 PM
AFTERIMAGE NO. 13: THE ANGEL (intro by Simon Field on Sun, Mar 10!)
11
6:45 PM
AFTERIMAGE NO. 3: BLOOD OF THE CONDOR
8:45 PM
AFTERIMAGE NO. 5: SECRET BEYOND THE DOOR
12
7:00 PM
KINGS AND EXTRAS: DIGGING FOR A PALESTINIAN IMAGE
7:30 PM
AFTERIMAGE NO. 6: PENTHESILEA
13
6:45 PM
AFTERIMAGE NO. 7: KRISTINA TALKING PICTURES
9:00 PM
AFTERIMAGE NO. 10: THE HYPOTHESIS OF THE STOLEN PAINTING
14
7:00 PM
AFTERIMAGE NO. 13: THE ANGEL (intro by Simon Field on Sun, Mar 10!)
9:00 PM
AFTERIMAGE NO. 12: IMAGINING OCTOBER + BORDERLINE (intro by Simon Field on Sun, Mar 10!)
15
7:00 PM
AFTERIMAGE NO. 1, PGM 1: BRITISH SOUNDS (intro by Simon Field on Mon, Mar 4!)
7:30 PM
NARROW ROOMS: MUSCLE
8:30 PM
AFTERIMAGE NO. 1, PGM 2: THE BIG FLAME
16
6:45 PM
AFTERIMAGE NO. 8/9, PGM 1: THE BIRTH OF A NATION (Klaus Wyborny)
8:30 PM
AFTERIMAGE NO. 6: PENTHESILEA
17
5:30 PM
AFTERIMAGE NO. 1, PGM 1: BRITISH SOUNDS (intro by Simon Field on Mon, Mar 4!)
7:15 PM
AFTERIMAGE NO. 8/9, PGM 2: PERSPECTIVE CORRECTION
7:30 PM
THE LOST RECORD
18
19
7:00 PM
EC: THE NAVIGATOR + NEIGHBORS
20
7:00 PM
EC: THE NAVIGATOR + NEIGHBORS
21
7:30 PM
MEMBERS ONLY! HIROSHIMA MON AMOUR
22
7:00 PM
SOLEIL Ô
7:30 PM
A COMMON SEQUENCE
23
5:15 PM
EC: RAPT
6:00 PM
BALLADE AUX SOURCES + MES VOISINS
7:30 PM
A COMMON SEQUENCE
8:15 PM
POLISARIO, A PEOPLE IN ARMS
24
5:00 PM
SARRAOUNIA
5:45 PM
EC: KUBELKA / LYE
7:30 PM
A COMMON SEQUENCE
8:00 PM
BLACK LIGHT
25
6:30 PM
WATANI
7:30 PM
NON-ALIGNED: SCENES FROM THE LABUDOVIĆ REELS
9:00 PM
FATIMA, THE ALGERIAN WOMAN OF DAKAR
26
6:45 PM
BALLADE AUX SOURCES + MES VOISINS
7:30 PM
CINÉ-GUERRILLAS: SCENES FROM THE LABUDOVIĆ REELS
8:45 PM
SOLEIL Ô
27
6:15 PM
POLISARIO, A PEOPLE IN ARMS
6:30 PM
NON-ALIGNED: SCENES FROM THE LABUDOVIĆ REELS
8:30 PM
BLACK LIGHT
9:00 PM
CINÉ-GUERRILLAS: SCENES FROM THE LABUDOVIĆ REELS
28
7:00 PM
SARRAOUNIA
7:30 PM
BIDOUN PRESENTS: OMAR AMIRALAY PROGRAM
29
7:30 PM
THE STORY OF A THREE DAY PASS
30
5:15 PM
EC: GEORGE & MIKE KUCHAR
7:15 PM
EC: GEORGE LANDOW, AKA OWEN LAND
7:30 PM
THE STORY OF A THREE DAY PASS
31
3:45 PM
FATIMA, THE ALGERIAN WOMAN OF DAKAR
5:30 PM
EC: LAUREL AND HARDY
6:00 PM
SOLEIL Ô
7:30 PM
EC: SONS OF THE DESERT
8:30 PM
WATANI