Upcoming Screenings
-
Robert Morin
WHOEVER DIES, DIES IN PAIN (Morin in person on Fri, April 19!)
April 19 at 6:45 PM
-
Gea Kalthegener & Douglas Ferguson
FREE FALL
April 19 at 7:30 PM
-
Robert Morin
MAY GOD BLESS AMERICA (Morin in person on April 19!)
April 19 at 9:00 PM
-
ROY COHN/JACK SMITH (Live Stage Recording)
April 20 at 5:30 PM
April 21 at 8:00 PM
-
Yasujiro Ozu
EC: I WAS BORN, BUT…
April 20 at 6:00 PM
April 21 at 7:30 PM
April 22 at 7:00 PM
-
Jill Godmilow
ROY COHN/JACK SMITH
April 20 at 8:00 PM
April 21 at 5:30 PM
-
Yasujiro Ozu
EC: THERE WAS A FATHER
April 20 at 8:30 PM
April 21 at 5:15 PM
-
MILLENNIUM FILM JOURNAL NO. 79
April 23 at 7:30 PM
-
EC: SIDNEY PETERSON
April 24 at 7:30 PM
-
Larisa Shepitko
HEAT
April 25 at 7:00 PM
-
SHINKICHI TAJIRI
April 25 at 7:30 PM
-
Jan Schmidt
LATE AUGUST AT THE HOTEL OZONE
April 26 at 7:00 PM
April 29 at 7:30 PM
-
Tsuyoshi Shôji
NARROW ROOMS: OLD NARCISSUS
April 26 at 7:30 PM
-
Piotr Andrejew
TENDER SPOTS
April 27 at 5:15 PM
-
MARGARET TAIT PGM 1
April 27 at 5:30 PM
-
MARGARET TAIT PGM 2
April 27 at 7:30 PM
-
Volodymyr Shevchenko
CHERNOBYL. CHRONICLE OF DIFFICULT WEEKS
April 27 at 8:00 PM
-
Kornél Mundruczó
WHITE GOD
April 28 at 4:30 PM
-
Vsevolod I. Pudovkin
EC: MOTHER
April 28 at 4:45 PM
-
EC: O’NEILL / RICHTER / SHARITS
April 28 at 7:30 PM
-
Sonja Prosenc
THE TREE
April 28 at 7:45 PM
-
Marguerite Duras
INDIA SONG
May 2 at 7:00 PM
May 6 at 7:00 PM
May 15 at 7:00 PM
-
Marguerite Duras
HER VENETIAN NAME IN DESERTED CALCUTTA
May 3 at 7:00 PM
May 8 at 7:00 PM
-
LEBANON: A HUNDRED FACES FOR A SINGLE DAY
May 3 at 7:30 PM
May 9 at 9:00 PM
-
SYRIA: THE VISIT + THE NIGHT
May 4 at 5:00 PM
May 13 at 7:30 PM
-
Marguerite Duras
AGATHA ET LES LECTURES ILLIMITÉES
May 4 at 6:15 PM
May 13 at 6:30 PM
-
GAZA: SCENES OF THE OCCUPATION FROM GAZA + THE KNIFE
May 4 at 8:00 PM
-
Marguerite Duras
L’HOMME ATLANTIQUE
May 4 at 8:30 PM
May 13 at 8:45 PM
-
Marguerite Duras
DES JOURNÉES ENTIÈRES DANS LES ARBRES
May 5 at 5:00 PM
May 9 at 7:30 PM
-
OCCUPIED PALESTINE, PROG. 1: AL QUDS + RECOLLECTION
May 5 at 5:30 PM
May 14 at 6:30 PM
-
JORDAN BELSON / ERIK DAVIS
May 5 at 7:30 PM
-
OCCUPIED PALESTINE, PROG. 2: RETURN TO HAIFA
May 5 at 8:00 PM
May 9 at 7:00 PM
-
OCCUPIED PALESTINE, PROG. 3: KAFR QASIM
May 6 at 7:30 PM
May 14 at 8:45 PM
-
EGYPT: THE GATE OF THE SUN
May 7 at 6:00 PM
May 18 at 5:00 PM
-
LOUISE LANDES LEVI
May 7 at 7:30 PM
-
CHARLES ATLAS, PROGRAM 1
May 8 at 7:30 PM
-
THE SECRET LIFE OF…ANTHOLOGY FILM ARCHIVES
May 14 at 7:00 PM
-
Marion Scemama
SELF-PORTRAIT IN 23 ROUNDS: A CHAPTER IN DAVID WOJNAROWICZ’S LIFE, 1989-1991
May 15 at 7:30 PM
-
CHARLES ATLAS, PROGRAM 2
May 16 at 7:30 PM
-
NATHANIEL DORSKY & JEROME HILER, PROG. 1
May 17 at 7:00 PM
-
NARROW ROOMS: THE WAVE OF QUEER CINEMA IN SUPER-8 FROM PARAÍBA
May 17 at 7:30 PM
-
Jean Renoir
EC: THE RULES OF THE GAME
May 18 at 4:45 PM
May 20 at 6:30 PM
May 21 at 8:45 PM
-
NATHANIEL DORSKY & JEROME HILER, PROG. 2: FIVE KODACHROME ORIGINALS, PART 1
May 18 at 7:30 PM
-
Roberto Rossellini
EC: THE FLOWERS OF ST. FRANCIS
May 19 at 5:15 PM
May 20 at 9:00 PM
May 21 at 6:30 PM
-
NATHANIEL DORSKY & JEROME HILER, PROG. 3: FIVE KODACHROME ORIGINALS, PART 2
May 19 at 7:30 PM
-
CHARLES ATLAS, PROGRAM 3
May 22 at 7:30 PM
-
ROSS MCLAREN
May 23 at 7:30 PM
May 24 at 7:30 PM
-
Med Hondo
WEST INDIES: THE FUGITIVE SLAVES OF LIBERTY
May 24 at 7:15 PM
May 25 at 4:30 PM
May 25 at 7:15 PM
May 26 at 4:30 PM
May 26 at 7:15 PM
May 27 at 7:15 PM
May 28 at 7:15 PM
May 29 at 7:15 PM
May 30 at 7:15 PM
-
CHARLES ATLAS, PROGRAM 4
May 25 at 7:30 PM
-
MONO NO AWARE COMMUNITY SCREENING PROGRAM
May 26 at 1:00 PM
-
EC: RUTTMANN / STAUFFACHER
May 29 at 7:30 PM
-
CHARLES ATLAS, PROGRAM 5
May 30 at 7:30 PM
-
BARRY GERSON, PROG. 1
May 31 at 7:30 PM
-
BARRY GERSON, PROG. 2
June 1 at 5:45 PM
-
BARRY GERSON, PROG. 3
June 1 at 7:45 PM
-
EC: PAUL SHARITS
June 2 at 5:00 PM
-
BARRY GERSON, PROG. 4
June 2 at 7:00 PM
-
BARRY GERSON, PROG. 5
June 3 at 7:30 PM
-
CHARLES ATLAS, PROGRAM 6
June 5 at 7:30 PM
-
WORK AND PLACE IN THE WORKPLACE: THE FILMS OF LILY JUE SHENG
June 6 at 7:30 PM
-
CHESS OF THE WIND: THE LOST SONG OF FREEDOM
June 7 at 7:30 PM
-
EC: HARRY SMITH
June 8 at 6:15 PM
-
CUT TO PRINT: A NIGHT OF ZINE-RELATED SHORT FILMS
June 8 at 7:30 PM
-
EC: Harry Smith's FILM NO. 12 (HEAVEN AND EARTH MAGIC)
June 8 at 8:00 PM
-
EC: RON RICE / JACK SMITH
June 9 at 4:45 PM
-
NEW WORK BY DOMINIC ANGERAME
June 9 at 7:00 PM
-
CHARLES ATLAS, PROGRAM 7
June 11 at 7:30 PM
-
Michael Snow
EC: WAVELENGTH
June 12 at 7:00 PM
-
Michael Snow
EC: <---> (BACK AND FORTH)
June 12 at 8:30 PM
-
Veljko Vidak
CINEMA LAIKA
June 13 at 6:45 PM
June 14 at 6:45 PM
June 15 at 6:45 PM
June 16 at 6:45 PM
-
Aki Kaurismäki
ARIEL
June 13 at 9:00 PM
June 17 at 7:00 PM
June 19 at 8:45 PM
-
Erich von Stroheim
EC: GREED
June 14 at 7:30 PM
June 17 at 7:15 PM
-
Aki Kaurismäki
THE MATCH FACTORY GIRL
June 14 at 9:00 PM
June 18 at 7:00 PM
June 20 at 9:00 PM
-
Aki Kaurismäki
LA VIE DE BOHÈME
June 15 at 4:15 PM
June 16 at 9:00 PM
June 20 at 6:30 PM
-
Warren Sonbert
EC: CARRIAGE TRADE
June 15 at 5:00 PM
-
CHARLES ATLAS, PROGRAM 8
June 15 at 7:30 PM
-
Aki Kaurismäki
LE HAVRE
June 15 at 9:00 PM
June 17 at 9:00 PM
June 19 at 6:30 PM
-
Aki Kaurismäki
THE OTHER SIDE OF HOPE
June 16 at 4:15 PM
June 18 at 9:00 PM
-
VISION FESTIVAL 25, PROG. 1: THE ARTIST OF VISION
June 16 at 5:30 PM
-
VISION FESTIVAL 25, PROG. 2: TRIBUTE TO WILLIAM PARKER
June 16 at 7:30 PM
-
CHARLES ATLAS, PROGRAM 9
June 19 at 7:30 PM
-
Dziga Vertov
EC: KINO-PRAVDA, NOS. 1-6
June 20 at 7:00 PM
-
Dziga Vertov
EC: KINO-EYE
June 20 at 8:45 PM
-
Dziga Vertov
EC: FORWARD, SOVIET!
June 21 at 7:00 PM
-
AMERICA – EVERYTHING YOU’VE EVER DREAMED OF: THE FILMS OF TONY GANZ & RHODY STREETER
June 21 at 7:30 PM
June 22 at 5:15 PM
June 22 at 7:30 PM
June 23 at 5:15 PM
June 23 at 7:30 PM
June 24 at 7:30 PM
June 25 at 7:30 PM
June 26 at 7:30 PM
June 27 at 7:30 PM
-
Dziga Vertov
EC: A SIXTH OF THE WORLD
June 21 at 9:00 PM
-
Dziga Vertov
EC: THE ELEVENTH YEAR
June 22 at 6:15 PM
-
Dziga Vertov
EC: MAN WITH A MOVIE CAMERA
June 22 at 8:00 PM
-
Dziga Vertov
EC: ENTHUSIASM, OR SYMPHONY OF THE DON BASIN
June 23 at 6:00 PM
-
Dziga Vertov
EC: THREE SONGS ABOUT LENIN
June 23 at 8:00 PM
-
EC: VALENTIN / VIGO
June 25 at 7:00 PM
-
Jean Vigo
EC: L'ATALANTE
June 26 at 7:00 PM
June 28 at 7:00 PM
-
CHARLES ATLAS, PROGRAM 10
June 27 at 7:15 PM
-
EC: WARHOL / WATSON & WEBBER / WHITNEY
June 29 at 5:45 PM
-
FESTIVAL OF (IN)APPROPRIATION
June 29 at 7:30 PM
-
Orson Welles
EC: CITIZEN KANE
June 29 at 8:00 PM
June 30 at 5:15 PM
June 30 at 8:00 PM
-
Rahmaneh Rabani & Bahman Kiarostami
IMPASSE
June 30 at 7:30 PM
< Back to Series